Регулювання в енергетиці- ПРОСТО ПРО СКЛАДНЕ.

17 Травня, 2018

Просто про складне:  спеціалісти юридичної фірми INTEGRITES відповідають на питання стосовно регулювання в енергетиці. 

Чи можна імпортувати електроенергію з Європи?

На сьогодні законодавчого обмеження щодо імпорту електроенергії з Європи немає. Але існують адміністративні та технічні перепони.

Так, українська енергосистема синхронізована з системами країн колишнього СРСР – РФ, Білорусі, Молдови.

З континентальною європейською енергосистемою синхронізований тільки «Бурштинський енергоострів» (Львівська, Івано-Франківська та Закарпатська обл.), який пов’язаний лініями з Угорщиною, Словаччиною та Румунією.

Таким чином, імпорт з ЄС можна здійснювати тільки для трьох українських областей. Можливість поставок з Угорщини була через лінію 750 кВ Альбертирша – Вінниця. Однак дана лінія потребує відновлювальних робіт.

Щодо адміністративних перешкод, існують недоліки в регуляторних актах як Міністерства енергетики України, так і Ради Оптового ринку електроенергії (ОРЕ). Також є складнощі з ціною імпортної електроенергії: згідно з правилами ОРЕ, ціну встановлює НКРЕКП, але відповідного порядку немає.

Як під’єднатись до електромережі?

Існує стандартне і нестандартне приєднання.

Стандартне – це підключення до вже наявних мереж передавальної компанії, які розташовані на відстані не більше 300 м, за якого необхідна потужність не перевищує 160кВт включно. Решта видів приєднання підпадають під визначення нестандартного.

Для нестандартного приєднання будуються нові (реконструюються існуючі) електричні мережі, які дозволяють підключитися до лінії енергопостачальника. Вартість послуги з приєднання визначається після розроблення проектно-кошторисної документації на електроустановки зовнішнього електрозабезпечення.

Для стандартного приєднання до електромережі необхідно виконати наступні загальні етапи (які можуть дещо відрізнятися залежно від регіону):

  • Подання заяви до місцевої електропередавальної організації.
  • Отримання технічних умов на приєднання.
  • Укладання договору на приєднання.
  • Сплата вартості приєднання.
  • Будівництво чи реконструкція електричних мереж.
  • Укладання договору про постачання електричної енергії.
  • Підключення до електромережі.

Хто такий енергетичний омбудсмен?

У запропонованому проекті закону, енергетичний омбудсмен – це особа, функціями якої є вирішення споживчих спорів, здійснення впливу на формування споживчої політики та захист прав споживачів у енергетичній сфері.

За своїми функціями енергетичний механізм схожий з інститутом бізнес-омбудсмена, який вже працює в Україні, і здебільшого є впливовим механізмом вирішення спірних питань між бізнесом та державними органами.

Планується, що енергетичний омбудсмен виконуватиме функції позасудового арбітру між споживачами та державними органами і бізнесом (постачальниками різноманітних видів енергії).

В основу функції енергетичного омбудсмена закладаються інтереси споживача, і такі функції відповідають Третьому енергетичному пакету ЕС, до якого приєдналася Україна.

Що таке формула «Роттердам+»?

Формула «Роттердам+» – це методика формування ціни на вугілля при виробництві електроенергії тепловими електростанціями (ТЕС) в Україні, яка введена в дію в травні 2016 року.

Відповідно до затвердженої НКРЕКП методики, вартість палива визначається за формулою «ціна вугілля в портах Амстердам – Роттердам – Антверпен + вартість його доставки в Україну». У вартість доставки включене транспортування до українського порту та залізничний транспорт територією України на склади ТЕС. Формула «Роттердам+» застосовується як для ТЕС, що спалюють антрацитову (дефіцитну) групу вугілля, так і для станцій, що спалюють газову групу вугілля.

Методика «Роттердам+» була введена в умовах втрати Україною контролю над частиною Донбасу. Більшість шахт з антрацитовим вугіллям, на якому працює більшість ТЕС України, після окупації Донбасу опинилось на непідконтрольній території. Для забезпечення енергетичної незалежності України від окупованих територій, було прийнято рішення купувати паливо на міжнародній біржі в Нідерландах, куди доставляють вугілля з ПАР та Південної Америки.

Що таке RAB-тариф?

Термін «RAB-тариф» походить від терміну Regulatory Asset Base – регуляторна база активів.

Регуляторна база активів означає власні потужності обленерго, які підприємство використовує для розподілу електроенергії. Це саме трансформатори, стовпи, дроти та інша інфраструктура, за допомогою якої обленерго здійснює передавання електроенергії.

За новими правилами обленерго зможуть гарантовано отримувати встановлений рівень прибутковості, який вираховується від вартості активів.

Постановою НКРЕКП встановлюється однаковий рівень прибутковості як для існуючих активів, так і для нових. Такий рівень становить 12,5%. І це означає, що обленерго щороку закладатимуть 12,5% вартості всіх своїх активів до своїх тарифів. Такі кошти мають направлятися на відновлення передавальної інфраструктури (нові лінії та інше).

Категорії: Запоріжжя, Україна

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *